A070FW03 V1 LCD Screen Panel 7.0 Inch Rgb Stripe AUO LCD Display
Brand Name: AUO
Model Number: A070FW03 V1
CHINA
Model:
A070FW03 V1
Diagonal Size:
7.0 Inch
Pixel Format:
480(RGB)×234 76PPI
Active Area:
154.08(H)×86.58(V) Mm
Outline Dim.:
164.9(H)×100(V)×6(D) Mm
Contrast Ratio:
300:1 (Typ.) (TM)
Weight:
160±10g
Designed For:
Automotive Display
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
A070FW03 V1 LCD Screen Panel
Rgb Stripe LCD Screen Panel
7.0 Inch auo lcd display
Product Description
A070FW03 V1 LCD SCREEN LCD PANEL 7.0 inch rgb stripe auo lcd display
A070FW03 V1 Product details :
AUO LCD SCREEN A070FW03 V1
Panel Brand AUO
Panel Model A070FW03 V1
Panel Size 7.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 480(RGB)×234 76PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 154.08(H)×86.58(V) mm
Outline Size 164.9(H)×100(V)×11.52(D) mm
Surface Haze (Haze 5.5%)
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 60/60/40/60 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 262K
Lamp Type CCFL [1 pcs] , 10K hours, no driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 162±10g
Signal Interface 26 pins TFT Specific Analog RGB , FPC
Input Voltage 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
A070FW03 V1 Our strengths:
1. The LCD screen you purchased is 100% genuine.
2. Our goods are in sufficient stock and will be delivered within 24 hours.
3. The customer shall install independently and provide installation instructions.
4. Our packaging is professionally customized and very safe! Each package has a fragile label
5. Product level provides class A (perfect) and class A (imperfect) to meet various customer needs
A070FW03 V1 Shipping and Package :
A070FW03 V1 LCD Screen Panel 7.0 Inch Rgb Stripe AUO LCD Display 0
A070FW03 V1 Shipping:
(Please note:business/working days:NOT including the weekend nor the holidays.)
To most of the countries: 10-25 business days (such as Germany, Spain, Swden, Switzerland etc.)
To the USA, UK and Australia: 7-18 business days
To Russia: 25-60 business days due to Russia post is very slow
For faster delivery,please contact us for express details.
A070FW03 V1 Return&Refund:
4. We will bear all the shipping cost if the product(s) is (are) not as advertised.
A070FW03 V1 NOTE:
In order to get timely & best after-sale sersive,please kindly try your best to make some video!
A070FW03 V1 FAQ:
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can I pay my order of A070FW03 V1 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of A070FW03 V1 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How long will I receive my goods A070FW03 V1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%