6.5 Inch A065VL01 V3 LCD Screen Panel WVGA 144PPI AUO LCD Display
Brand Name: AUO
Model Number: A065VL01 V3
CHINA
Model Name:
A065VL01 V3
Screen Size:
6.5 Inch
Pixel Number:
800(RGB)×480 (WVGA) 144PPI
Active Area(mm):
143.4 × 79.2 (H×V)
Outline(mm):
157.2 × 89.2 (H×V×D)
Bezel Area(mm):
145.5 × 81.3 (H×V)
Mass:
116g (Typ.)
Used For:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
A065VL01 V3 LCD Screen Panel
WVGA LCD Screen Panel
144PPI AUO LCD Display
Product Description
New Original 6.5 inch A065VL01 V3 LCD Screen rgb stripe auo lcd display
A065VL01 V3 Product details :
AUO LCD SCREEN A065VL01 V3
Panel Brand AUO
Panel Model A065VL01 V3
Panel Size 6.5"
Panel Type LCM, LTPS TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×480 [WVGA] 144PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 143.4 × 79.2 mm (H×V)
Bezel Opening 145.5 × 81.3 mm (H×V)
Outline Size 157.2 × 89.2 mm (H×V×D)
Surface Haze (Haze 25%)
Brightness 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing Angle 55/55/45/60 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 262K
Lamp Type 4S1P WLED , 10K hours, no drive
Application Digital Photo Frame / Portable DVD Player
Panel Weight 116g (Typ.)
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , FPC , 80 pins
Input Voltage 3.3/10.5/13.5/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Environment Storage temperature: -25 ~ 80 °C Operating temperature: 0 ~ 60 °C
A065VL01 V3 NOTE:
•1-->LCD model name in your hand now ,such as : A065VL01 V3
•2-->Your LCD Screen name ,such as : DV3000 ......
A065VL01 V3 Buyer Notice:
1. We are not responsible for any customs or import duties.
A065VL01 V3 Shipping and Package :
6.5 Inch A065VL01 V3 LCD Screen Panel WVGA 144PPI AUO LCD Display 0
A065VL01 V3 Shipping:
7-15 working days to USA,Ship by USPS with track number.
14-22 business days to UK Australia,Canada.
18-25 business days to Greece,Spain,Poland,Norway.
18-25 business days to Germany,Filand.Sweden,Malta.
20-25 business days to France, Czech. most of Europe.
30-40 business days to other countries(Brazil and Russia).
This is the normally around ship time.if your country strict customs and will cause delay.
A065VL01 V3 Warning:
*We just can guarantee the one you received that will be compatible with your tablet,
A065VL01 V3 FAQ:
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A065VL01 V3 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders of A065VL01 V3 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How to make payment of A065VL01 V3 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can You declare my order of A065VL01 V3 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%