6.0 Inch 480×272 LCD Screen Display Panel A060FW03 V0 RGB Stripe AUO LCD Display
Brand Name: AUO
Model Number: A060FW03 V0
CHINA
Model:
A060FW03 V0
Diagonal Size:
6.0 Inch
Pixel Format:
480×272(RGB) [WQVGA] 92PPI
Active Area:
132.48(H)×75.072(V) Mm
Outline Dim.:
143.9(H)×88.3(V)mm
Response Time:
10/25 (Typ.)(Tr/Td)
Weight:
87.0±0.9g
Application:
Digital Photo Frame / Portable DVD Player / Video Door Phone
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
WQVGA LCD Screen Display Panel
auo lcd display A060FW03 V0
480×272 AUO LCD Display
Product Description
6.0 inch 480×272 A060FW03 V0 LCD rgb stripe auo lcd display
A060FW03 V0 Product details :
AUO LCD SCREEN A060FW03 V0
Panel Brand AUO
Panel Model A060FW03 V0
Panel Size 6.0"
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 480×272(RGB) [WQVGA] 92PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 132.48 × 75.072 mm (H×V)
Outline Size 143.9 × 88.3 mm (H×V×D)
Surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 180 (Typ.)
Contrast Ratio 300 : 1 (Typ.) [Transmission]
Viewing Angle 70/70/50/50 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 10/25 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M , 46% NTSC
Lamp Type WLED , no driver
Frequency 60Hz
Panel Weight 87.0±0.9g
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI , FPC , 50 pins
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Storage temperature: -25 ~ 70 °C Operating temperature: 0 ~ 60 °C
A060FW03 V0 Notice:
A060FW03 V0 Shipping and Package :
6.0 Inch 480×272 LCD Screen Display Panel A060FW03 V0 RGB Stripe AUO LCD Display 0
A060FW03 V0 Shipping:
(Please note:business/working days:NOT including the weekend nor the holidays.)
To most of the countries: 25-45 business days (such as Germany, Spain, Swden, Switzerland etc.)
To the USA, UK and Australia: 7-18 business days
To Russia: 25-60 business days due to Russia post is very slow
For faster delivery,please contact us for express details.
2.We ship your parcel worldwide as gift.Please make sure your shipping address is the right one.
A060FW03 V0 Warranty & Return:
However, if you want to return the item, please follow these instructions:
1 As a responsible seller, we will try our best to solve every problem.
Please Email us before you are going to leave us a neutral / neg. feedback
2 International transport can sometimes cause product damage or product failure
I will help you solve the problem as soon as possible.
3 We stand behind all of our products with a 30-day, money-back or exchange guarantee.
A060FW03 V0 Other policies:
If you need a lot of quantity, please contact us, will give you a favorable price.
We are not responsible for all taxes and import duties
A060FW03 V0 FAQ:
Q: How to order lcd A060FW03 V0 ?
A: We accept the T/T , WESTERN UNION , PAYPAL
Q: Do you accept the sample order AUO A060FW03 V0 ?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: How to order if I don't know the lcd panel number ?
Q: Can you test the lcd panel A060FW03 V0 before shipping ?
A: Yes , Of course , our all the lcd panels are tested ok before shipping , don't worry .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%