5.6 Inch 320*234 A056DN01 V2 LCD Screen Panel RGB Stripe AUO LCD Display
Brand Name: AUO
Model Number: A056DN01 V2
CHINA
Model Name:
A056DN01 V2
Screen Size:
5.6 Inch
Pixel Number:
320(RGB)×234 71PPI
Active Area(mm):
113.28 × 84.708 (H×V)
Outline(mm):
126.5 × 100 (H×V×D)
Bezel Area(mm):
116.08 × 87.51 (H×V)
Mass:
145±10g
Used For:
Digital Photo Frame / Video Door Phone
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
320*234 LCD screen panel
A056DN01 V2 LCD screen panel
camera AUO LCD Display
Product Description
A056DN01 V2 Product details :
manufacturer AUO
Model Name A056DN01 V2
screen size 5.6 inches
Types of LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 320(RGB)×234, 71PPI
Pixel RGB vertical bar
Display size 113.28(W)×84.708(H) mm
physical 126.5(W)×100(H) mm
Visual size 116.08(W)×87.51(H) mm
Brightness 500 (Typ.)
Contrast 250: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle 6 o'clock
Optical mode TN, normally white display, transmissive
Viewing angle 50/50/30/50 (Min.)(CR≥10)
responding 15/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Number of 16.7M
Backlight type 1 pcs CCFL, 15K hours, without driver
Screen weight 145±10g
Apply to camera
Touch function No touch
signal system TFT Specific Analog RGB, 26 pins, FPC
Supply voltage 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum Working: 0 ~ 60 °C; Storage: -25 ~ 80 °C
A056DN01 V2 Attention:
1. Please check your LCD model in compatible list or tell if wide screen or standard screen.
2. Please check the LCD screen size and resolution.
3. Please check the Data connector (14pin, 20pin, 30pin(S M L) ,40pin(S,M,L), 50pin 60pin ) and position
4. Please check the physical resolution pixels of LCD screen.
A056DN01 V2 Payment and Tax:
1.Alipay is perferred and safety
A056DN01 V2 Shipping and Package :
5.6 Inch 320*234 A056DN01 V2 LCD Screen Panel RGB Stripe AUO LCD Display 0
A056DN01 V2 Delivery time:
A056DN01 V2 About the return:
Return of the goods, please keep the original packing sound
A056DN01 V2 FAQ:
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A056DN01 V2 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of A056DN01 V2 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How can I trace my order of A056DN01 V2 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How to make payment of A056DN01 V2 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%