5.0 Inch RGB 480×272 LCD Screen Panel A050FW01 V3 MP3 PMP AUO Touch Screen
Brand Name: AUO
Model Number: A050FW01 V3
CHINA
Model Name:
A050FW01 V3
Screen Size:
5.0 Inch
Pixel Number:
480(RGB)×272 (WQVGA) 109PPI
Active Area(mm):
110.88 × 62.832 (H×V)
Outline(mm):
120.7 × 75.8 × 3.41 (H×V×D)
Bezel Area(mm):
114.34 × 65.43 (H×V)
Backlight:
7S2P WLED , No Driver
Used For:
Portable Navigation / MP3 PMP
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
A050FW01 V3 LCD Screen Panel
480×272 LCD Screen Panel
MP3 PMP AUO touch screen
Product Description
5.0 inch 480(RGB)×272 LCD Screen Panel A050FW01 V3 rgb stripe auo lcd display
A050FW01 V3 Product details :
AUO LCD Screen A050FW01 V3
Panel Brand AUO
Panel Model A050FW01 V3
screen size 5.0inches
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 480(RGB)×272 WQVGA 109PPI
Pixel configuration RGB vertical bars
Display size 110.88 × 62.832 mm (H×V)
physical dimension 120.7 × 75.8 × 3.41 mm (H×V×D)
surface Hard coating (3H)
Brightness (cd/m²) 500 (Typ.)
Contrast Ratio 300 : 1 (Typ.) [Transmission]
Viewing Angle 60/60/40/60 (Typ.) (CR≥10)
responding speed 15/25 (Typ.)(Tr/Td) ms
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Number of colors 16.7M
Backlight type WLED [7S2P] , no driver
refresh rate 60Hz
signal system 50 pins Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , FPC
Supply voltage 3.3V (Typ.)
maximum rating Operating temperature: 0 ~ 60 °C ; Storage temperature: -10 ~ 70 °C
A050FW01 V3 Payment and Tax:
1.Paypal is perferred and safety
3.The order will be cancelled beyond 7 business days on unpaid station.
A050FW01 V3 Shipping and Package :
5.0 Inch RGB 480×272 LCD Screen Panel A050FW01 V3 MP3 PMP AUO Touch Screen 0
A050FW01 V3 Shipping time:
A050FW01 V3 Return:
A050FW01 V3 FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods of A050FW01 V3 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How can I trace my order of A050FW01 V3?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How to make payment of A050FW01 V3 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A050FW01 V3 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%