5.0 Inch A050FW01 V2 LCD Screen Panel Hard Coating AUO LCD Display
Brand Name: AUO
Model Number: A050FW01 V2
CHINA
Model:
A050FW01 V2
Diagonal Size:
5.0 Inch
Pixel Format:
480(RGB)×272 [WQVGA] 109PPI
Active Area:
110.88(H)×62.832(V) Mm
Outline Dim.:
120.7(H)×75.8(V)×4.61(D) Mm
Bezel Area:
113.48(H)×65.43(V) Mm
Weight:
78.6g (Typ.)
Designed For:
Portable Navigation / MP3 PMP
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
A050FW01 V2 LCD Screen Panel
400cd/m2 LCD Screen Panel
Hard coating AUO LCD Display
Product Description
A050FW01 V2 LCD Screen Panel rgb stripe auo lcd display
A050FW01 V2 Product details :
AUO LCD Screen A050FW01 V2
Panel Brand AUO
Panel Model A050FW01 V2
screen size 5.0inches
Panel Type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 480(RGB)×272 WQVGA 109PPI
Pixel configuration RGB vertical bars
Display size 110.88× 62.832 mm (H×V)
visible size 113.48× 65.43 mm (H×V)
physical dimension 120.7 × 75.8 × 4.61 mm (H×V×D)
surface Hard coating (3H)
Brightness (cd/m²) 400 (Typ.)
Contrast Ratio 300 : 1 (Typ.) [Transmission]
Viewing Angle 60/60/40/60 (Typ.) (CR≥10)
responding speed 15/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Number of colors 16.7M
Backlight type WLED [7S2P] , no driver
refresh rate 60Hz
screen weight 78.6g (Typ.)
signal system 50 pins Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , FPC
Supply voltage 3.3V (Typ.)
maximum rating Operating temperature: 0 ~ 60 °C ; Storage temperature: -10 ~ 70 °C
A050FW01 V2 Quality:
A050FW01 V2 Advantages about us:
1. The LCD screens you buy are all 100% original authentic.
2. Our goods inventory is very sufficient and shipped within 48 hours.
3. Our packaging is professionally customized and very safe! Each package will have a fragile label
4. Product grade provides A grade (perfect)
A050FW01 V2 Shipping and Package :
5.0 Inch A050FW01 V2 LCD Screen Panel Hard Coating AUO LCD Display 0
A050FW01 V2 Packing:
the parcel will be packed well with bubble bag + strong box.Do not worry.
A050FW01 V2 Shipping:
7-15 working days to USA,Ship by USPS with track number.
14-22 business days to UK Australia,Canada.
18-25 business days to Greece,Spain,Poland,Norway.
18-25 business days to Germany,Filand.Sweden,Malta.
20-25 business days to France, Czech. most of Europe.
30-40 business days to other countries(Brazil and Russia).
This is the normally around ship time.if your country strict customs and will cause delay.
A050FW01 V2 Warranty:
1.- 90days' warranty..
4.- One we get the returned items, we will send the replaced ones back as soon as possible.
A050FW01 V2 FAQ:
Q: How to order AUO lcd panel A050FW01 V2 ?
A: We accept the T/T , Western union , paypal .
Q: How long the warranty of A050FW01 V2 ?
A: 90days.
Q: What happen if the A050FW01 V2 I received can't work ?
Q: can you declared low price of my 5.0 inch TFT-LCD A050FW01 V2 when shipping?
A: Yes , please inform us the value you want .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%