4.3 inch auo lcd panel A043FL02 V1
Brand Name: AUO
Model Number: A043FL02 V1
CHINA
Panel Model:
A043FL02 V1
Panel Size:
4.3"
Resolution:
480(RGB)×272, WQVGA, 128PPI
Display Area:
95.04(W)×53.856(H) Mm
Outline Size:
104.8(W)×66.5(H)mm
Touch Screen:
On-Cell Touch
Panel Weight:
TBD
Application:
Portable Navigation / MP3 PMP
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
A043FL02 V1 Product details :
AUO LCD SCREEN A043FL02 V1
Panel Brand Innolux
Panel Model A043FL02 V1
Panel Size 4.3"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 480(RGB)×272 [WQVGA] 128PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 95.04 × 53.856 mm (H×V)
Outline Size 104.8(W)×66.5(H) mm
Surface Matte (Haze 25%), Hard coating (3H)
Brightness 400 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300 : 1 (Typ.) [Transmission]
Viewing Angle 60/60/40/55 (Typ.) (CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 15/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Display Colors 16.7M
Lamp Type 7S1P WLED , 10K hours, no driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 56.0g
Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI , FPC , 50 pins
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage temperature: -30 ~ 80 °C
A043FL02 V1 Customer Service Policy:
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
A043FL02 V1 Shipping and Package :
4.3 inch auo lcd panel A043FL02 V1 0
A043FL02 V1 About Shipping Information:
We will ship out your items within 1-5 business days after the payment is cleared.
A043FL02 V1 Note:
4.Please don't accept the parcel if it is damaged so that we can ask a claim from express company.
5.Open a dispute before communication means give up after-sale service.
A043FL02 V1 Reminder :
A043FL02 V1 FAQ:
Q: Can you declared low value for my order A043FL02 V1 when shipping?
A: Yes, We can do it for you if you need.
Q: How to order if I don't know the lcd panel number ?
Q: What is the different between original lcd panel and compatible lcd display?
Q: What happen if the lcd panel A043FL02 V1 I received can't work ?
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%