SHARP Vertical Stripe 15.6 Inch LCD Panel LQ156T3LW02 1366*768 LCD SCREEN
Brand Name: SHARP
Model Number: LQ156T3LW02
CHINA
Panel Model:
LQ156T3LW02
Panel Size:
15.6inch
Resolution:
1366(RGB)×768 WXGA 100PPI
Display Area:
344.232 × 193.536 (H×V)
Luminance:
400 (Typ.)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Min.)(CR≥10)
Color Depth:
16.7M , 76% NTSC
Application:
Gaming
Product Description
LQ156T3LW02 Product details :
SHARP LCD SCREEN LQ156T3LW02
manufacturer SHARP
Model Name LQ156T3LW02
screen size 15.6 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1366(RGB)×768 WXGA 100PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 344.232 × 193.536 (H×V)
Outline(mm) 363.8 × 215.9 × 11.3 (H×V×D)
surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 400 (Typ.)
Good View at Symmetry
display mode ASV, Normally Black, Transflective
Viewing angle 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10)
Number of color 16.7M , 76% NTSC
Backlight type WLED , With LED Driver
Used for Gaming
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system LVDS (1ch, 8-bit)
LQ156T3LW02 NOTE:
LQ156T3LW02 Attention:
1. Please check your laptop model in compatible list or tell if wide screen or standard screen.
2. Please check the LCD screen size and resolution.
3. Please check the Data connector (14pin, 20pin, 30pin(S M L) ,40pin(S,M,L), 50pin 60pin ) and position
4. Please check the physical resolution pixels of LCD screen.
LQ156T3LW02 portant:
LQ156T3LW02 Shipping:
(Please note:business/working days:NOT including the weekend nor the holidays.)
  • To most of the countries: 25-45 business days (such as Germany, Spain, Swden, Switzerland etc.)
  • To the USA, UK and Australia: 7-18 business days
  • To Russia: 25-60 business days due to Russia post is very slow
For faster delivery,please contact us for express details.
2.We ship your parcel worldwide as gift.Please make sure your shipping address is the right one.
LQ156T3LW02 Payment and Tax:
1.Alipay is perferred and safety
LQ156T3LW02 FAQ :
Q: How long is the warranty of SHARP LQ156T3LW02 ?
A: 90 days warranty .
Q: How can I trace my order of LQ156T3LW02 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order form website.
Q: How do you ship my goods LQ156T3LW02 ?
Q: Are you manufactory or trade company ?
LQ156T3LW02 Shipping and Package :
SHARP Vertical Stripe 15.6 Inch LCD Panel LQ156T3LW02 1366*768 LCD SCREEN 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%