12.1 inch 82ppi lcd screen LQ121S1LG74 support 800(RGB)*600, SVGA, 82PPI ,900cd/m,LVDS input,60HZ,12.1 INCH LCD scree
Brand Name: NEC
Model Number: LQ121S1LG74
China
Panel Model:
LQ121S1LG74
Panel Size:
12.1"
Resolution:
800(RGB)×600, SVGA, 82PPI
Display Area:
246(W)×184.5(H) Mm
Outline Size:
265(W)×205(H)×10(D) Mm
Brightness:
450 Cd/m² (Typ.)
Panel Weight:
550g (Max.)
Application:
Gaming
Product Description
LQ121S1LG74 Product details :
SHARP LCD SCREEN LQ121S1LG74
manufacturer SHARP
Model Name LQ121S1LG74
screen size 12.1inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×600 SVGA 82PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 246(horizontal)×184.5(vertical) mm
physical area 265 (horizontal) × 205 (vertical) × 10 (thickness) mm
open area 257.3(horizontal)×188.1(vertical) mm
Contrast Matte, Hard coating (3H)
Display 450 cd/m² (Typ.)
contrast 800:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing angle 80/80/60/60 (Typ.) (CR≥10)
display mode TN, Normally White, Transmissive
Number of color 16.7M , 100% sRGB
Reaction time 30 (Typ.)(Tr+Td);
Backlight type WLED , 50K hours, with LED driver
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
Panel weight 550g (Max.)
Signal 30 pins LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal
drive voltage 3.3V (Typ.)
working Storage temperature: -30 ~ 80 °C Operating temperature: -30 ~ 80 °C
High-quality LCD Panels
Various brands of LCD panels are available in many sizes.
Luminance inspections are available for some LCD panels.
LQ121S1LG74 Before order:
LQ121S1LG74 After payment:
LQ121S1LG74 International Orders:
1.Buyer is responsible for all customs fees and import taxes.
3.If you need me decalre low tariffs please tell me as a note.
LQ121S1LG74 Shippment & Packing
12.1 inch 82ppi lcd screen LQ121S1LG74 support 800(RGB)*600, SVGA, 82PPI ,900cd/m,LVDS input,60HZ,12.1 INCH LCD scree 0
LQ121S1LG74 Shipping & Delivery term:
It will take around 3-6 days to reach your hands.
4.Any import fees or charges are the buyer's responsibility.
LQ121S1LG74 FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods of LQ121S1LG74 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can I pay my order of LQ121S1LG74 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%