12.1 inch 82ppi lcd screen LQ121S1LG72 industrial CNC display
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ121S1LG72
China
Model Name:
LQ121S1LG72
Screen Size:
12.1 Inch
Pixel Number:
800(RGB)×600 (SVGA) 82PPI
Active Area(mm):
246 × 184.5 (H×V)
Outline(mm):
265 × 205 × 10 (H×V×D)
Bezel Area(mm):
249.6 × 188.1 (H×V)
Mass:
550g (Max.)
Used For:
Gaming
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
LQ121S1LG72 Product details :
SHARP LCD SCREEN LQ121S1LG72
manufacturer SHARP
Model Name LQ121S1LG72
screen size 12.1inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 800(RGB)×600 SVGA 82PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 246(horizontal)×184.5(vertical) mm
physical area 265 (horizontal) × 205 (vertical) × 10 (thickness) mm
open area 249.6(horizontal)×188.1(vertical) mm
Contrast Matte, Hard coating (3H)
Display 300 cd/m² (Typ.)
contrast 900:1 (Typ.) (Transmission)
Viewing angle 80/80/60/60 (Typ.) (CR≥10)
display mode TN, Normally White, Transmissive
Number of color 16.7M , 100% sRGB
Reaction time 30 (Typ.)(Tr+Td);
Backlight type WLED , 50K hours, with LED driver
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
Panel weight 550g (Max.)
Signal 30 pins LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal
drive voltage 3.3V (Typ.)
working Storage temperature: -30 ~ 80 °C Operating temperature: -30 ~ 80 °C
LQ121S1LG72 Before Shipping:
All of our products are original new A grade in our own stock.
All series of HMI machine LCD
LQ121S1LG72 PAYMENT:
Standard payment terms: T/T, L/C.
More payment terms could be provided.(PAYPAL, WESTERN UNION, or others)
LQ121S1LG72 Shippment & Packing
12.1 inch 82ppi lcd screen LQ121S1LG72 industrial CNC display 0
LQ121S1LG72 Kindly Reminder :
1.If the number of the need for more, please contact us, we will help you to arrange more quantity
4.we warranty our products for you.
LQ121S1LG72 Import Taxes or Duties:
LQ121S1LG72 FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods of LQ121S1LG72 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: How long will I receive my goods LQ121S1LG72 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can I pay my order of LQ121S1LG72 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%