EJ050NA-01G Original new 5.0 inch LCD modules 800x480 LCD Display
Brand Name: Chimei Innolux
Model Number: EJ050NA-01G
China
Panel Model:
EJ050NA-01G
Panel Size:
5.0"
Resolution:
800(RGB)×480, WVGA, 188PPI
Display Area:
108(W)×64.8(H) Mm
Bezel Opening:
110.6(W)×67.6(H) Mm
Outline Size:
120.7(W)×76.3(H)×3.3(D) Mm
Weight:
58.5g (Typ.)
Application:
Portable Navigation / VOIP Phone / MID UMPC / MP3 PMP
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
EJ050NA-01G Product details :
Chimei Innolux LCD SCREEN EJ050NA-01G
Manufacturer Chimei Innolux
Model Name EJ050NA-01G
Screen Size 5.0 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 800(RGB)×480 (WVGA) 188PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 108 × 64.8 (H×V)
Outline(mm) 120.7 × 76.3 × 3.3 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 110.6 × 67.6 (H×V)
Treatment Clear
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
Response 10/15 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 16.7M 50% NTSC
Backlight 7S2P WLED , 15K hours , No Driver
Mass 58.5g (Typ.)
Used for Portable Navigation / VOIP Phone / MID UMPC / MP3 PMP
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type Parallel RGB (1 ch, 8-bit) , 50 pins FPC
Voltage Supply 3.3/10.4/16.0/-6.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL)
Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
EJ050NA-01G Payment Information:
We accept T/T & Western Union & PayPal & Escrow service.
EJ050NA-01G Shippment & Packing
EJ050NA-01G Original new 5.0 inch LCD modules 800x480 LCD Display 0
EJ050NA-01G Shipping:
1. We will ship the items within 3 working days after the payment confirmed.
3. We are not responsible for any accidents, delays or other issues caused by the forwarder.
4. Any import fees or charges are on the buyer's account
EJ050NA-01G Product packaging:
Packing Details for volume production order:
(1) Packed the LCM into ESD bag
(2) Packed the LCM+ESD bag in air bubble bag/film
(3) Put the above together into foam box
(4) Packed the foam box into a carton box to protect the LCM during transportation.
(5) Seal the carton by tape
EJ050NA-01G Guarantee:
1. All LCD panels will be tested good before shipping.
2. Warranty period: 3 months
EJ050NA-01G Return & Replace:
1. If the products you received are Non-artificial damaged, please notify us in 3 days.
2. Products should be returned with original package and be in good condition if possible.
3. Customers need to bear the freight of returned product.
EJ050NA-01G FAQ:
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of Chimei Innolux EJ050NA-01G ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: How can I trace my order of EJ050NA-01G ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order form website.
Q: Can I pay my goods EJ050NA-01G by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%