NJ080IA-10D 8inch lcd display panel 1024*600 high resolution 40 pins LVDS controller board
Brand Name: Innolux
Model Number: NJ080IA-10D
China
Panel Model:
NJ080IA-10D
Panel Size:
8.0 Inch
Resolution:
1024(RGB)×600 (WSVGA) 148PPI
Active Area(mm):
176.64 × 99.36 (H×V)
Outline(mm):
192.8 × 116.9 × 6.7 (H×V×D)
Viewing Angle:
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Color Depth:
16.7M 70% NTSC
Application:
Automotive Display
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
NJ080IA-10D Product details :
Innolux LCD SCREEN NJ080IA-10D
Manufacturer Innolux
Model Name NJ080IA-10D
Screen Size 8.0 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1024(RGB)×600 (WSVGA) 148PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 176.64 × 99.36 (H×V)
Outline(mm) 192.8 × 116.9 × 6.7 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 180.44 × 103.16 (H×V)
Treatment Antiglare
Luminance 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Response 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode AAS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 70% NTSC
Backlight 3S9P WLED , 20K hours , No Driver
Mass 184g (Typ.)
Used for Automotive Display
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins FPC
Voltage Supply 3.3/13/24/-5.6V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL)
Max. Ratings Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
NJ080IA-10D Product Description:
NJ080IA-10D Contact us:
NJ080IA-10D Payment Methods :
We accept T/T, West Union, PayPal , Escrow payment .
NJ080IA-10D About Shipping:
we will test them strictly before shipping.
NJ080IA-10D Delivery time is approx:
United States / United Kingdom / Australia 7-14 working days.
Canada 7-25 working days.
France / Spain / Germany may take 7-20 working days.
Eastern Europe may take up to 16-30 working days.
Italy / Brazil / South America may take up to 30-50 working days.
Shipped by DHL Express (Need 3-6 working days to arrive)
NJ080IA-10D FAQ:
Q: What happen if the lcd panel NJ080IA-10D I received can't work ?
A: our lcd panel NJ080IA-10D was tested ok before shipping .
Q: How to order lcd panel NJ080IA-10D ?
Q: Can you declared low value for my order lcd screen NJ080IA-10D when shipping?
A: Yes, We can do it for you if you need.
Q: How long is the warranty of 8.0 inch NJ080IA-10D ?
A: 90 days .
NJ080IA-10D Shippment & Packing
NJ080IA-10D  8inch lcd display panel 1024*600 high resolution 40 pins LVDS controller board 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%