15.6 Inch IPS TFT LCD Screen EV156FHM-N11 Industrial FHD 1920X1080
Brand Name: BOE
Model Number: EV156FHM-N11
China
Model Name:
EV156FHM-N11
Screen Size:
15.6 Inch
Pixel Number:
1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI
Active Area(mm):
344.16 × 193.59 (H×V)
Outline(mm):
363.8 × 216 × 9.9 (H×V×D)
Work Mode:
ADS, Normally Black, Transmissive
Mass:
850g (Max.)
Used For:
Medical Imaging
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
IPS TFT LCD Screen
TFT LCD Screen EV156FHM-N11
Product Description
EV156FHM-N11 Industrial 15.6 inch IPS TFT LCD Screen with FHD 1920*1080 Display EV156FHM-N11
EV156FHM-N11 Product details :
BOE LCD SCREEN EV156FHM-N11
Manufacturer BOE
Model Name EV156FHM-N11
Screen Size 15.6 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1920(RGB)×1080 (FHD) 141PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 344.16 × 193.59 (H×V)
Outline(mm) 363.8 × 216 × 9.9 (H×V×D)
Treatment Antiglare (Haze 25%)
Luminance 500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1200 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Response 25(Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 78% NTSC
Backlight 8S4P WLED , 50K hours , With LED Driver
Mass 850g (Max.)
Used for Medical Imaging
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 40 pins
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 80 °C Operating Temp.: 0 ~ 70 °C
●Shipping:DHL,FedEx,UPS,HK Post Air Mail,EMS,ePacket and so on.
●Payment:T/T, Bank transfer ,western union , Others can be in consideration.
●Packing:Bubble bag+Bubble chamber+Suitable hard carton
●Warranty: Usually, product warranty for 180days.
●MOQ:1 piece or Sample order will be available.
●Advantages:Best Price, High Quality, Fast Delivery, Good Service, Responsible Salesperson.
freight.
●Quality:100% Grade A tested before shipping
EV156FHM-N11 Notice:
EV156FHM-N11 Shipment Information:
15.6 Inch IPS TFT LCD Screen EV156FHM-N11 Industrial FHD 1920X1080 0
EV156FHM-N11 FAQ:
Q: How long is the warranty of EV156FHM-N11 ?
A: 90days warranty .
Q: How can I trace my order of BOE EV156FHM-N11 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: If I order EV156FHM-N11 now,when will you ship the goods ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Do you accept sample orders for EV156FHM-N11 ?
A: Of course!sample order is welcome !
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%