27 Inch RGB 1920X1080 LCD Display Screen LM270WF7-SSA1 For Desktop Monitor
Brand Name: LG Display
Model Number: LM270WF7-SSA1
China
Panel Model:
LM270WF7-SSA1
Panel Size:
27.0"
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD, 81PPI
Display Area:
597.888(W)×336.312(H) Mm
Outline Size:
607.1(W)×354.1(H)×13.7(D) Mm
Response Time:
14 (Typ.)(G To G)
Panel Weight:
3.20/3.36Kgs (Typ./Max.)
Application:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
Matte IPS LCD Display Screen
LCD Display Screen LM270WF7-SSA1
Product Description
Original in stock 27.0 inch 1920(RGB)×1080 LM270WF7-SSA1 LCD Display Screen for Desktop Monitor
LM270WF7-SSA1 Product details :
LG Display LCD Screen LM270WF7-SSA1
Manufacturer LG Display
Model Name LM270WF7-SSA1
Screen Size 27.0"
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1920(RGB)×1080 [FHD] 81PPI
Pixel configuration RGB vertical bar
Display size 597.888 × 336.312 mm (H×V)
physical dimension 607.1 × 354.1 × 13.7 mm (H×V×D)
Surface treatment Matte, Hard coating (3H)
Brightness (cd/m²) 250 (Typ.)
Contrast 1000: 1 (Typ.) [Transmission]
Best angle Full view
Optical mode IPS, normally black display, transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
responding speed 14 (Typ.)(G to G) ms
Number of colors 16.7M, 72% NTSC
Backlight type 15S4P WLED, 30K hours, no driver
Screen weight 3.20/3.36Kgs (Typ./Max.)
Refresh rate 60Hz
signal system LVDS (2 ch, 8-bit), connector, 30 pins
Supply voltage 5.0V (Typ.)
Maximum rating Storage temperature: -20 ~ 60 °C Working temperature: 0 ~ 50 °C
LM270WF7-SSA1 Contact Us:
Our working hours are(Monday - Friday):
CN: 9 AM - 6 PM RU: 4 AM - 1 PM
AU: 11 AM - 8 PM UK: 1 AM - 10 AM
LM270WF7-SSA1 Shipping and Package :
27 Inch RGB 1920X1080 LCD Display Screen LM270WF7-SSA1 For Desktop Monitor 0
LM270WF7-SSA1 Packing:
LM270WF7-SSA1 Shipping:
1, shipping via DHL / FedEx / UPS /TNT . Fast , Safe , Good service .
2, We will send out your goods with 1-3 working days after payment done .
3, Normally , you can get the goods within 3 - 7 working days(if ship by DHL air express) .
LM270WF7-SSA1 Warranty:
1. We take 90 days warranty from the shipping date , no matter what quality problem it's .
LM270WF7-SSA1 FAQ:
Q: Do you accept sample orders of LM270WF7-SSA1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How can I trace my order of LM270WF7-SSA1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90 days warranty .
Q: How to make payment of LM270WF7-SSA1 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%