| Model Number: | LS055R1SX03 |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
LS055R1SX03 1440(RGB)×2560 5.5 Inch 2K LCD Display MIPI Controller Board For 3D Printer Projector
LS055R1SX03 Product details :
| SHARP LCD SCREEN LS055R1SX03 | |
| manufacturer | SHARP |
| Model Name | LS055R1SX03 |
| screen size | 5.5 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 2560 X 1440 |
| Pixel configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 120.96 X 68.04(mm) |
| physical dimension | 128.49 X 70.94 X 1.45(mm) |
| Brightness | 450 (Typ.)(cd/m²) |
| Contrast | 1300 : 1 (Typ.) (TM) |
| Optical mode | new mode2, Normally Black , Transmissive |
| Viewing angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 35 (max.)(Tr+Td) ms |
| Number of color | 16.7m 70% (CIE1931) |
| Backlight type | WLED 8s2p Without Driver |
| Panel weight | 25.0g (Typ.) |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| signal system | mipi (2 ch 4 data lanes) 50 pins |