M195FGE-L20 19.15inch laptop screen monitor for display replacement
Brand Name: Innolux
Model Number: M195FGE-L20
China
Model Name:
M195FGE-L20
Screen Size:
19.5 Inch
Pixel Number:
1600(RGB)×900 (HD+) 94PPI
Active Area(mm):
432 × 239.76 (H×V)
Outline(mm):
452 × 263 × 11 (H×V×D)
Bezel Area(mm):
435.3 × 243.06 (H×V)
Mass:
1.43/1.50Kgs (Typ./Max.)
Used For:
Desktop Monitor
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
Product details :
Innolux LCD SCREEN M195FGE-L20
Manufacturer Innolux
Model Name M195FGE-L20
Screen Size 19.5 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1600(RGB)×900 (HD+) 94PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 432 × 239.76 (H×V)
Outline(mm) 452 × 263 × 11 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 435.3 × 243.06 (H×V)
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Response 5 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 16.7M 72% NTSC
Backlight WLED [10S4P] , 40K hours , W/O Driver
Mass 1.43/1.50Kgs (Typ./Max.)
Used for Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
We Promise to:
1:Only sell the best consumer goods and ensure the highest quality possible.
2:Deliver goods to our customers all over the world with speed and precision
Customer Service Policy:
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
M195FGE-L20 Shipping details:
1.We will test them strictly before shipping.
2.We will ship it within 3 working days after we get the order.
4.* United States / United Kingdom / Australia may take 7-30 working days.
5.* Canada may take 7-35 working days.
6.* France / Spain / Germany may take 7-30 working days.
7.* Eastern Europe may take 16-30 working days.
8.* Italy / Brazil / South America may take 30-50 working days.
9.* Shipped by DHL Express: 7-12 working days (you need to pay extra fee).
M195FGE-L20 Warranty:
1. We take 90 days warranty from the shipping date , no matter what quality problem it's .
M195FGE-L20 FAQ:
Q: What happen if the M195FGE-L20 I receive can't work ?
Q: Can You declare my order of lcd panel M195FGE-L20 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How long is the warranty of M195FGE-L20 ?
A: 90days warranty .
Q: Are you manufactory or trade company ?
M195FGE-L20 Shipping and Package :
M195FGE-L20 19.15inch laptop screen monitor for display replacement 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%