17.0 inch 1280(RGB)×1024 LQ170E1LG21 LCD Monitors Touch Screen Display Replacement
Brand Name: Sharp
Model Number: LQ170E1LG21
China
Model Name:
LQ170E1LG21
Screen Size:
17.0 Inch
Pixel Number:
1280(RGB)×1024 (SXGA) 96PPI
Active Area(mm):
337.92 × 270.336 (H×V)
Outline(mm):
358.5 × 296.5 × 13.4 (H×V×D)
Bezel Area(mm):
341.6 × 274.0 (H×V)
Mass:
1.20Kgs (Max.)
Used For:
Gaming
Product Description
Product details :
SHARP LCD SCREEN LQ170E1LG21
manufacturer SHARP
Model Name LQ170E1LG21
screen size 19.0 inch
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 337.92(horizontal)×270.336(vertical) mm
open area 341.6(horizontal)×274.0(vertical) mm
physical dimension 358.5 (horizontal) × 296.5 (vertical) × 13.4 (thickness) mm
surface Matte, Hard coating (3H)
Brightness 350 (Typ.)
Contrast 1000 : 1 (Typ.) [Transmission]
Optical mode ASV, Normally Black, Transflective
Viewing angle 85/85/85/85 (Min.)(CR≥10)
Responding time 30 (Typ.)(Tr+Td)
Number of color 16.2M , 100% sRGB
Backlight type WLED , 70K hours, with LED driver
Panel weight 1.2Kgs (Max.)
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system 30 pins LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal
Supply voltage 5.0V (Typ.)
Maximum rating Operating temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage temperature: -30 ~ 70 °C
We Promise to:
1:Only sell the best consumer goods and ensure the highest quality possible.
2:Deliver goods to our customers all over the world with speed and precision
Customer Service Policy:
We are more than happy to answer any questions that you have, please contact with
1:Orders processed timely after the payment verification.
2:We only ship to confirmed order addresses. Your order address MUST MATCH your Shipping address.
Shipping and Package :
17.0 inch 1280(RGB)×1024 LQ170E1LG21 LCD Monitors Touch Screen Display Replacement 0
Shipping details:
1.We will test them strictly before shipping.
2.We will ship it within 3 working days after we get the order.
4.* United States / United Kingdom / Australia may take 7-30 working days.
5.* Canada may take 7-35 working days.
6.* France / Spain / Germany may take 7-30 working days.
7.* Eastern Europe may take 16-30 working days.
8.* Italy / Brazil / South America may take 30-50 working days.
9.* Shipped by DHL Express: 7-12 working days (you need to pay extra fee).
Warranty:
1. We take 90 days warranty from the shipping date , no matter what quality problem it's .
FAQ:
Q: Do you accept sample orders of LQ170E1LG21 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LQ170E1LG21 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How to make payment of LQ170E1LG21 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: How can I trace my order of LQ170E1LG21 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%