M185BGE-L23 1366*768 30pin LVDS LCD LED screen display monitor
Brand Name: Chimei Innolux
Model Number: M185BGE-L23
China
Panel Model:
M185BGE-L23
Panel Size:
18.5"
Resolution:
1366(RGB)×768 (WXGA) 84PPI
Display Area:
409.8 × 230.4 (H×V)
Viewing Angle:
45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10)
Good View At:
6 O'clock
Color Depth:
16.7M 72% NTSC
Application:
Desktop Monitor
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
Product details :
Chimei Innolux LCD SCREEN M185BGE-L23
ManufacturerChimei Innolux
Model NameM185BGE-L23
Screen Size18.5 inch
Screen TypeLCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number1366(RGB)×768 (WXGA) 84PPI
ArrangementRGB Vertical Stripe
Active Area(mm)409.8 × 230.4 (H×V)
Outline(mm)430.37 × 254.6 × 11 (H×V×D)
Bezel Area(mm)413.4 × 234.0 (H×V)
TreatmentAntiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio700 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10)
Response1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at6 o'clock
Work ModeTN, Normally White, Transmissive
Color Depth16.7M 72% NTSC
Backlight8S4P WLED , 40K hours , No Driver
Mass1.45/1.50Kgs (Typ./Max.)
Used forDesktop Monitor
Refresh Rate60Hz
TouchscreenWithout
Signal TypeLVDS (1 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply5.0V (Typ.)
Max. RatingsStorage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Description:
1.Highest quality touch LCD screen replacement parts.
2.Reasonable and competitive price.
5.Exactly the same items and pictures.
7.Each item has been checked and in good condition before shipping.
Friendly Reminder :
- Please make sure you understand disassembly procedure before purchase.
Tips that Will help:
Please check your messages often, we may have some issues need your confirmation before shipping.
Please provide your FULL NAME for shipping.
Make the selection if the product has parameters, or note in the order.
Chile, Argentina buyers please provide your Tax number for express shipping like UPS.
Tracking number is available for every package. Track here: www.17track.net/index_en.shtml.
Shipping:
7-15 working days to USA,Ship by USPS with track number.
14-22 business days to UK Australia,Canada.
18-25 business days to Greece,Spain,Poland,Norway.
18-25 business days to Germany,Filand.Sweden,Malta.
20-25 business days to France, Czech. most of Europe.
30-40 business days to other countries(Brazil and Russia).
This is the normally around ship time.if your country strict customs and will cause delay.
Warranty:
- The returned item and all accessories must be in the original (unused) condition.
- Each item is pasted with a warranty label, please do not tear up the label.
- We do this to minimize errors and misunderstanding.
FAQ:
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of M185BGE-L23 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of M185BGE-L23 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Do you accept sample orders of M185BGE-L23 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Shipping and Package :
M185BGE-L23 1366*768 30pin LVDS LCD LED screen display monitor 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%