8 inch lcd screen 1024*768 lcd screen module HJ080IA-01E tft lcd screen
Brand Name: Chimei Innolux
Model Number: HJ080IA-01E
China
Panel Model:
HJ080IA-01E
Panel Size:
8.0"
Resolution:
1024(RGB)×768 (XGA) 160PPI
Display Area:
162.048 × 121.536 (H×V)
Brightness:
350 Cd/m² (Typ.)
Response Time:
25 (Typ.)(Tr+Td) Ms
Color Depth:
262K/16.7M 50% NTSC
Application:
Pad & Tablet
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
Product details :
Chimei Innolux LCD SCREEN HJ080IA-01E
Manufacturer Chimei Innolux
Model Name HJ080IA-01E
Screen Size 8.0 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1024(RGB)×768 (XGA) 160PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 162.048 × 121.536 (H×V)
Outline(mm) 174 × 136 × 2.75 (H×V×D)
Treatment Hard coating
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 800 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Response 25 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 262K/16.7M 50% NTSC
Backlight 3S11P WLED , 20K hours , No Driver
Mass 120g
Used for Pad & Tablet
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 40 pins FPC
Voltage Supply 3.3/10.0/18.9/-7.8V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 70 °C Operating Temp.: -10 ~ 60 °C
Product Details:
- Original LCD Screen and tested before sending.
Friendly Reminder :
- Please make sure you understand disassembly procedure before purchase.
Tips that Will help:
Please check your messages often, we may have some issues need your confirmation before shipping.
Please provide your FULL NAME for shipping.
Make the selection if the product has parameters, or note in the order.
Chile, Argentina buyers please provide your Tax number for express shipping like UPS.
Tracking number is available for every package. Track here: www.17track.net/index_en.shtml.
Shipping :
- The items you ordered will be shipped out in 1~7 business days after your payment is completed.
Warranty:
- The returned item and all accessories must be in the original (unused) condition.
- Each item is pasted with a warranty label, please do not tear up the label.
- We do this to minimize errors and misunderstanding.
FAQ:
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Do you accept sample orders of HJ080IA-01E ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How to make payment of HJ080IA-01E ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can I pay my order of HJ080IA-01E via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Shipping and Package :
8 inch lcd screen 1024*768 lcd screen module HJ080IA-01E tft lcd screen 0
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%