Tianma 9.7 Inch TFT LCD Panel TM097TDH02 LVDS LCD Screen With RGB 1024x768
Brand Name: TIANMA
Model Number: TM097TDH02
China
Model:
TM097TDH02
Diagonal Size:
9.7 Inch
Pixel Format:
1024(RGB)×768 [XGA] 132PPI
Active Area:
196.608(H)×147.456(V) Mm
Outline Dim.:
210.21(H)×166.3(V) ×5.85(D) Mm
Bezel Area:
200.91(H)×152.26(V) Mm
Weight:
200g (Typ.)
Designed For:
Pad & Tablet
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
9.7 inch TFT LCD Panel
TM097TDH02 TFT LCD Panel
Tianma LVDS LCD Screen
Product Description
Tianma 9.7 inch TFT LCD Panel TM097TDH02 with 1024(RGB)×768 LVDS LCD Screen
Product details :
TIANMA LCD SCREEN TM097TDH02
Manufacturer TIANMA
Model Name TM097TDH02
Screen Size 9.7 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1024(RGB)×768 (XGA) 132PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 196.608 × 147.456 (H×V)
Outline(mm) 210.21 × 166.3 × 5.85 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 200.91 × 152.26 (H×V)
Treatment Clear
Luminance 350 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 70/60/70/70 (Typ.)(CR≥10)
Response 20 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at 3 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 262K 50% NTSC
Backlight 6S6P WLED , 30K hours , No Driver
Mass 200g (Typ.)
Used for Pad & Tablet
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 6-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 3.3V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Notice:
Payment:
We accept Escrow ,Credit Card , Paypal,and so on
Shipping and Package :
Tianma 9.7 Inch TFT LCD Panel TM097TDH02 LVDS LCD Screen With RGB 1024x768 0
Shipping:
We Ship to Worldwide
In order to ensure that customers can normally install the use of our products
Before shipment, we will detect this product
Most items will ship within 2-4business days on payment received.
If you need to change your address, please contact us before you pay.
Our prices do not include any tariffs or other taxes;
If you have any questions please feel free to contact me
Warranty and Return:
1. We offer warranty for all of our products.
2. Buyers bear the shipping cost for returning defective or non-defective item to us.
3. Return items should be in good condition same as we sent, not damaged.
4. Returned items are subject to approval by us, it should be in original box as we sent.
5. Physically damaged items received should be reported within 2 days.
FAQ:
Q: Can You declare my order of TM097TDH02 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of TM097TDH02 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can I pay my order of TM097TDH02 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: If I place order now,when will you ship the goods of TM097TDH02 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%