Original in stock 24.0 inch 1920(RGB)×1200 LTM240CT04 LCD Display Screen
Brand Name: SAMSUNG
Model Number: LTM240CT04
China
Panel Model:
LTM240CT04
Panel Size:
24.0"
Resolution:
1920(RGB)×1200, WUXGA, 94PPI
Display Area:
518.4(W)×324(H) Mm
Bezel Opening:
522.4(W)×328.0(H) Mm
Outline Size:
546.4(W)×350(H) ×19(D) Mm
Panel Weight:
3.30Kgs (Max.)
Product Description
Product details :
SAMSUNG LCD SCREEN LTM240CT04
Manufacturer SAMSUNG
Model Name LTM240CT04
Screen Size 24.0 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1920(RGB)×1200 (WUXGA) 94PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 518.4 × 324 (H×V)
Outline(mm) 546.4 × 350 × 19 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 522.4 × 328.0 (H×V)
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Response 5(Typ.)(Tr/Td) ms
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 16.7M 72% NTSC
Backlight 4 pcs CCFL , 50K hours , No Driver
Mass 3.30Kgs (Max.)
Used for Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 30 pins
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 65 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Why choose us?
♥ Solve your problems within 24 hours
♥ Very strict quanlity control for each step
♥ All laptop batteries are 100% inspection
♥ Professional technologic team and sale team
♥ Satisfactory pre-sale service & after-sale services
♥ 6 months warranty and free replacement within warranty period
Shipping and Package :
Original in stock 24.0 inch 1920(RGB)×1200 LTM240CT04 LCD Display Screen 0
Shipping:
1. We will ship the items within 3 working days after the payment confirmed.
3. We are not responsible for any accidents, delays or other issues caused by the forwarder.
4. Any import fees or charges are on the buyer's account
Delivery time:
If it is not a customized product, the sample and small orders are 1-3 days,
And the order quantity meets more than 2000 sets, which takes 5-15 days.
There are DHL, UPS, TNT and FedEx for fast transportation.
Slow and cheap modes of transportation include sea transportation, EMS, and postal parcels.
Our Services:
We bear the shipping cost from return the part in guarantee day
3. If the items are defective, please notify us within 3 days of delivery.
4. Any items must be returned in their original condition to qualify for a refund or replacement.
5. The buyer is responsible for all the shipping cost incurred.
FAQ:
Q: Can You declare my order of LTM240CT04 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How long is the warranty of LTM240CT04 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LTM240CT04 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: If I order LTM240CT04 now,when will you ship the goods ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%