17.0 inch 30 Pin LVDS TFT LCD Screen For SAMSUNG LTM170E8-L01 Display Panel
Brand Name: SAMSUNG
Model Number: LTM170E8-L01
China
Panel Model:
LTM170E8-L01
Panel Size:
17.0"
Resolution:
1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI
Display Area:
337.92(W)×270.336(H) Mm
Bezel Opening:
340.92(W)×273.336(H) Mm
Outline Size:
354.9(W)×290.3(H) ×13.3(D) Mm
Panel Weight:
1.70Kgs (Max.)
Product Description
Product details :
SAMSUNG LCD SCREEN LTM170E8-L01
Manufacturer SAMSUNG
Model Name LTM170E8-L01
Screen Size 17.0 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1280(RGB)×1024 (SXGA) 96PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 337.92 × 270.336 (H×V)
Outline(mm) 354.9 × 290.3 × 13.3 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 340.92 × 273.336 (H×V)
Treatment Antiglare (Haze 44%), Hard coating (3H)
Luminance 280 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1500 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Response 15/10 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode PVA, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 72% NTSC
Backlight 4 pcs CCFL , 50K hours , No Driver
Mass 1.70Kgs (Max.)
Used for Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 65 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Payment:
2. If you have any problems of payment, please contact us.
Kindly Reminder:
Shipping and Package :
17.0 inch 30 Pin LVDS TFT LCD Screen For SAMSUNG LTM170E8-L01 Display Panel 0
Shipmen:
1.DHL/EMS/UPS/FEDEX/TNT and so on
2.The buyer is responsible for any tax or duty charged by their country.
Return Policy:
1.Please contact us within 7 days if you have any question after you receiving the items.
Guarantee:
shipping
2. Warranty is 90 days.
Refund&Return:
1. If the item is defective, pls notify us within 3 days after receiving.
2. Items should be returned with original package if possible.
FAQ:
Q: If I place order now,when will you ship the goods of LTM170E8-L01 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can I pay my order of LTM170E8-L01 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of LTM170E8-L01 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%