MT185WHM-N10 TFT LCD Screen 18.5 Inch Laptop Monitor 1366X768 LCD Panels Module
Brand Name: BOE
Model Number: MT185WHM-N10
China
Panel Model:
MT185WHM-N10
Panel Size:
18.5"
Resolution:
1366(RGB)×768, WXGA, 84PPI
Display Area:
409.8(W)×230.4(H) Mm
Bezel Opening:
413.4(W)×234.0(H) Mm
Outline Size:
430.4(W)×254.6(H) ×11.4(D) Mm
Panel Weight:
1.31Kgs (Typ.)
Designed For:
Desktop Monitor
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
MT185WHM-N10 TFT LCD Screen
Laptop Monitor TFT LCD Screen
Antiglare LCD Panels Module
Product Description
MT185WHM-N10 TFT LCD 18.5 inch tft screen Laptop monitor resolution 1366*768 lcd panels module
Product details :
BOE LCD SCREEN MT185WHM-N10
Manufacturer BOE
Model Name MT185WHM-N10
Screen Size 18.5 inch
Screen Type CELL , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1366(RGB)×768 (WXGA) 84PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 409.8 × 230.4 (H×V)
Outline(mm) 430.4 × 254.6 × 11.4 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 413.4 × 234.0 (H×V)
Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Luminance 200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 600 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 45/45/25/40 (Typ.)(CR≥10)
Response 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at 6 o'clock
Work Mode TN, Normally White, Transmissive
Color Depth 16.7M 72% NTSC
Backlight 14S2P WLED , 30K hours , No Driver
Mass 1.31Kgs (Typ.)
Used for Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (1 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Advice:
It is recommended that a technical installer install the parts
Payment:
contact us first and we'll help you out.
Shipping and Package :
MT185WHM-N10 TFT LCD  Screen 18.5 Inch Laptop Monitor 1366X768 LCD Panels Module 0
Tips that Will help:
Please check your messages often, we may have some issues need your confirmation before shipping.
Please provide your FULL NAME for shipping.
Make the selection if the product has parameters, or note in the order.
Chile, Argentina buyers please provide your Tax number for express shipping like UPS.
The "Estimated Delivery Time" given by aliexpress is NOT correct, NOT our guaranteed time.
Tracking number is available for every package. Track here: www.17track.net/index_en.shtml.
FAQ:
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of MT185WHM-N10 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: How can I trace my order of MT185WHM-N10 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How to make payment of MT185WHM-N10 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Do you accept sample orders of MT185WHM-N10 ?
A: Of course!sample order is welcome !
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%