FHD 102PPI LCD Display Screen 21.5 Inch HR215WU1-210 Antiglare Hard Coating
Brand Name: BOE
Model Number: HR215WU1-210
China
Panel Model:
HR215WU1-210
Panel Size:
21.5"
Resolution:
1920(RGB)×1080, FHD, 102PPI
Display Area:
476.64(W)×268.11(H) Mm
Bezel Opening:
479.8(W)×271.3(H) Mm
Outline Size:
495.6(W)×292.2(H) ×11.3(D) Mm
Panel Weight:
1.93Kgs (Typ.)
Application:
Desktop Monitor
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
FHD 102PPI LCD Display Screen
Antiglare LCD Display Screen
HR215WU1-210 LCD Display Screen
Product Description
LCD Display Screen 21.5 inch Original in stock HR215WU1-210
Product details :
BOE LCD SCREEN HR215WU1-210
Manufacturer BOE
Model Name HR215WU1-210
Screen Size 21.5 inch
Screen Type LCM , a-Si TFT-LCD
Pixel Number 1920(RGB)×1080 (FHD) 102PPI
Arrangement RGB Vertical Stripe
Active Area(mm) 476.64 × 268.11 (H×V)
Outline(mm) 495.6 × 292.2 × 11.3 (H×V×D)
Bezel Area(mm) 479.8 × 271.3 (H×V)
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Response 14 (Typ.)(Tr+Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode FFS, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 100% sRGB
Backlight 17S4P WLED , 30K hours , No Driver
Mass 1.93Kgs (Typ.)
Used for Desktop Monitor
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 5.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Reminder :
Shipping and Package :
FHD 102PPI LCD Display Screen 21.5 Inch HR215WU1-210 Antiglare Hard Coating 0
Packing :
Shippment:
Usually we will prepare and ship your goods within 1 working day.
Pls check if your item is in good condition upon receipt of it.
Delivery time:
----Via Express: Generally 7-10 working days.
----Via Air Mail: Generally 30-50working days.
After-sale Service:
We will complaint the delivery company.
FAQ:
Q: How long the warranty of HR215WU1-210 ?
A: 90 days .
Q: Can you test the lcd panel HR215WU1-210 before shipping ?
A: Of course , our all the lcd panel was Strictly tested before shipping .
Q: Can you declared low value for my order HR215WU1-210 when shipping?
A: Yes, We can do it for you if you need.
Q: What happen if the lcd panel HR215WU1-210 I received can't work ?
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%