| Brand Name: | BOE |
| Model Number: | HM215WU1-500 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
HM215WU1-500 original new A+ 21.5 inch LCD Display LCD panel
Product details :
| BOE LCD SCREEN HM215WU1-500 | |
| Manufacturer | BOE |
| Model Name | HM215WU1-500 |
| Screen Size | 21.5 inch |
| Screen Type | LCM , a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1920(RGB)×1080 (FHD) 102PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 476.64 × 268.11 (H×V) |
| Outline(mm) | 495.6 × 292.2 × 10.7 (H×V×D) |
| Bezel Area(mm) | 479.8 × 271.3 (H×V) |
| Treatment | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 45/45/25/40 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Good View at | 6 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | 16S4P WLED , 30K hours , No Driver |
| Mass | 1.79Kgs (Typ.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |
| HM215WU1-500 original new A+ 21.5 inch LCD Display LCD panel | |
NOTE:
Many of the original LCDs we sell are discontinued models and USED(Grade A+) Please confirm it with us before buying if you need 100% new screens only.
All items would be tested before shipping. Please contact us immediately if the item's damaged when you receive it. Thank you!
Friendly Reminder :
- Installation guide is not included,We are not responsible for any damage caused by the installation of this accessory, make sure you understand how to install before ordering.
- Special skills and techniques required for proper installation. We recommend you process your repairment with an assistance of a qualified technician.
- Please make sure you understand disassembly procedure before purchase.It is strongly recommended that customers test the product before installation.
Shipping and Package :
![]()
Shipping :
- Please provide the full name of consignee and detailed address for shipping.
- We only ship according to the delivery address in the order, if you want to change the shipping address, please contact me in advance.
- NOTICE: The buyer is responsible for all additional customs fees, brokerage fees, customs duties and taxes imported into your country.
Return & Warranty:
- If the product is defective or not working, please contact us immediately after receiving the product.
- We offer a 30days Money back or replacement (buyer's choice).
- If prove that this product is defective or not working,Please return the product,We will resend a product for you.
- The returned item and all accessories must be in the original (unused) condition.
- Each item is pasted with a warranty label, please do not tear up the label.
- We do this to minimize errors and misunderstanding.
IMPORTANT*
PLEASE CONTACT US WHEN YOU DON'T RECEIVE YOUR PARCELS IN 30 DAYS. Parcels would be returned if unclaimed in 15-30 days.
We use the fastest shipping service according to the freight you pay, Delivery in 7-15 days to most European, North American and Asian countries. Up to 30-45 days in other countries. Express shipping services available(DHL/FEDEX/TNT/ARAMEX/UPS)
DHL / FEDEX / UPS services are available. Please contact us for details if they are not listed in the shipping methods.
FAQ:
Q: Can You declare my order of HM215WU1-500 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How long is the warranty of HM215WU1-500 ?
A: 90days warranty .
Q: How do you ship my goods HM215WU1-500 ?
A: We can shipping all over the world.via DHL,UPS,Fedex and EMS.
Q: Are you manufactory or trade company ?
A: We are a Trade Company , We are LCD panel professional distributors ,We have own warehouse and inventory. Our goal is to provide our customers with the best products.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews