10.4 Inch BP101WX1-210 TFT LCD Panel RGB 1280X800 WXGA OEM Touch Digitizer Spare Parts
Brand Name: BOE
Model Number: BP101WX1-210
China
Model Name:
BP101WX1-210
Screen Size:
10.1 Inch
Pixel Number:
1280(RGB)×800 (WXGA) 149PPI
Active Area(mm):
216.96 × 135.6 (H×V)
Outline(mm):
228.3 × 149.05 × 4.4 (H×V×D)
Bezel Area(mm):
220.46 × 139.25 (H×V)
Mass:
155g (Max.)
Used For:
Pad & Tablet
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
BP101WX1-210 TFT LCD Panel
WXGA TFT LCD Panel
Touch Digitizer TFT LCD Panel
Product Description
10.4 inch BP101WX1-210 1280×800 TFT LCD Panel Screen Display Oem Touch Digitizer Spare Parts Assembly Replacement
Product details :
BOE LCD SCREEN BP101WX1-210
Panel Brand BOE
Panel Model BP101WX1-210
Panel Size 10.1"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1280(RGB)×800, WXGA, 149PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 216.96(W)×135.6(H) mm
Bezel Opening 220.46(W)×139.25(H) mm
Outline Size 228.3(W)×149.05(H) ×4.4(D) mm
Surface Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 330 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 600:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode ADS, Normally Black, Transmissive
Best View on Symmetry
Response Time 25(Typ.)(Tr+Td)
Display Colors 16.7M 50% NTSC
Lamp Type 6 strings WLED , 15K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 155g (Max.)
Signal Interface MIPI (4 data lanes) , 39 pins Connector
Input Voltage 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
We offer high quality, fast delivery, competitive price for our customers;
1. Please send your RFQ(request for quoting) to get latest price;
2. we will ship it in 1-3 working days after your paying
3. We can ship to you by UPS/DHL//EMS/Fedex. Please contact us and we will use your preferred ways;
4. We have a large stock and the prices are variable,If needed please contact us.
Payment Opinions:
1. T/T (Wire Transfer)
2 WESTERN UNION
3.Paypal
4.Alipay
5.Wechat pay
Please inform us if you have a prefer payment way.
Shipping and Package :
10.4 Inch BP101WX1-210 TFT LCD Panel RGB 1280X800 WXGA OEM Touch Digitizer Spare Parts 0
Shipping & Delivery term:
It will take around 3-6 days to reach your hands.
3.we are pleased to follow your wishes, just feel free to inform us when ordering.
4.Any import fees or charges are the buyer's responsibility.
Buyer Reading:
FAQ:
Q: How long will I receive my goods BP101WX1-210 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of BP101WX1-210 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of BP101WX1-210 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%