| Model Number: | HSD088IPW1-A00 |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
HSD088IPW1-A00 support 1920*480(RGB) 222PPI 600cd/m lvds input 60Hz LCD screen
Product details :
| HannStar LCD SCREEN HSD088IPW1-A00 | |
| Manufacturer | HannStar |
| Model Name | HSD088IPW1-A00 |
| Screen Size | 8.8 inch |
| Screen Type | LCM , a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1920×480(RGB) 222PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 218.88 × 54.72 (H×V) |
| Outline(mm) | 231.3 × 64.3 × 6.4 (H×V×D) |
| Bezel Area(mm) | 221.9 × 57.7 (H×V) |
| Treatment | Hard coating |
| Luminance | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 30 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | IPS Pro, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 50% NTSC |
| Backlight | WLED , 30K hours , No Driver |
| Mass | 100g (Typ.) |
| Designed For | Automotive Display |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | MIPI (4 data lanes) , 40 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3/12.0/20.0/-10.0V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C |
| 8.8 inch LCD panel HSD088IPW1-A00 support 1920*480(RGB) 222PPI 600cd/m lvds input 60Hz LCD screen | |