| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | M185XTN01.3 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Carton + Foam Cotton |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
New Original 1366(RGB)×768 18.5 inch LCD Panel display M185XTN01.3
Product details :
| AUO LCD SCREEN M185XTN01.3 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M185XTN01.3 |
| Panel Size | 17.0 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1366(RGB)×768, WXGA, 84PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 409.8(W)×230.4(H) mm |
| Bezel Opening | 413.4(W)×234.0(H) mm |
| Outline Size | 430.4(W)×254.6(H)×10.4(D) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.6/1.4 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 74% NTSC |
| Lamp Type | 7S4P WLED , 30K hours, without driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 1.29Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (1 ch, 8-bit) , terminal, 30 pins |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating: 0 ~ 50 °C ; Storage: -20 ~ 60 °C |
Note:
1: This product is a display screen, which needs to be installed by professionals. Please purchase with caution, thank you!
2: Purchasing this product, according to the buyer's choice of logistics, we will send it out within 48 hours, if there is a delay, please wait for the tracking information to prevail!
3: After receiving the product, if there is a problem, please contact customer service to solve it!
![]()
Terms of Payment:
Payment is safe and convenient. You can pay by credit card (VISA or Mastercard) or other credit card online
Shipping and Package :
![]()
Shipment Details:
1: Please carefully confirm your address after placing an order. We will send the product to you 24 hours after receiving the payment.
2: Items shipped from China by airmail: Arrive in most countries within 15-30 business days
3: If you do not receive the goods within 45 days, please contact us. And give us 3 business days to check the packages that are not delivered and the reasons. If this is our problem, we will refund your money.
Warranty:
1.- 90days' warranty.
2.- If the item is defective upon receipt, it should be within 7days from the date of receipt for exchange a new one (Buyer should return all original and undamaged items under re-saleable condition)
3.- We supply free repairing service within one year of purchase. For the first 1 month, we will pay one way shipping cost( from us to your location); After 1 month of purchase, the buyer need to pay two ways of shipping cost.
4.- One we get the returned items, we will send the replaced ones back as soon as possible.
5.- Our warranty does not extend to any products that are physically damaged or under un-normal operating conditions as a result of misuse or improper installation on the parts
Our advantages:
1: We are all own stock, with adequate supply
2: The quality of the product reached a series of certification
3: We support a variety of transportation, Hong Kong and the Chinese postal packets, EMS.DHL federal .UPS and TNT, can fully meet the different needs of the buyer.
FAQ :
Q: How long is the warranty of M185XTN01.3 ?
A: 90 days warranty .
Q: How can I trace my order of M185XTN01.3 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: Can I pay my goods M185XTN01.3 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How do you ship my goods M185XTN01.3 ?
A: We can shipping all over the world.via DHL,UPS,Fedex and EMS.
Q: Are you manufactory or trade company ?
A: We are a Trade Company , We are LCD panel professional distributors ,We have own warehouse and inventory. Our goal is to provide our customers with the best products.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews