AUO M240UP01 V0 LCD Display Screen Antiglare Surface 70 Pins Connector
Brand Name: AUO
Model Number: M240UP01 V0
China
Model Name:
M240UP01 V0
Diagonal Size:
24inches
Resolution:
1920(RGB)×1200, WUXGA, 94PPI
Display Area:
518.4(W)×324(H) Mm
Viewing Angle:
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Colors:
16.7M 72% NTSC
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
Antiglare LCD Display Screen
250 cd/m2 LCD Display Screen
72% NTSC lcd module panel
Product Description
AUO 24" M240UP01 V0 1920-1200, WUXGA, 94PPI 70 pins LCD Display Screen
Product details :
AUO LCD SCREEN M240UP01 V0
Panel Brand AUO
Panel Model M240UP01 V0
Panel Size 24.0"
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1920(RGB)×1200, WUXGA, 94PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Display Area 518.4(W)×324(H) mm
Bezel Opening 522.4(W)×328.0(H) mm
Outline Size 546.4(W)×352(H) ×36.3(D) mm
Surface Antiglare
Brightness 250 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Viewing Angle 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
Display Mode TN, Normally White, Transmissive
Response Time 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td); 2 (Typ.)(G to G)
Display Colors 16.7M 72% NTSC
Lamp Type 4 pcs CCFL , 50K hours , Without Driver
Frequency 60Hz
Touch Screen Without
Panel Weight 3.33Kgs (Max.)
Signal Interface Analog RGB + DVI-D , 70 pins Connector
Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
We have been engaged in LCD/LED screen product sales for many years.
We offer many brands and variety models of LCD/LED screen.
As a company, we are organized around best-known brands:
SHARP, MITSUBSHI, NEC, OPTREX, KYOCERA,AUO, CMO, INNOLUX,Samsung, LG-Philps.
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Please let us know your requirements on panels
1), Size
2), Resolution
3), Brightness/Luminance
4), Viewing Angle
5), Light Source
6), Signal Interface: LVDS or eDP or V-by-One
or tell us the exact model # for reference.
Please Note:
Reminder :
Customs in the destination Customs , It depends the laws in the destination country .
FAQ:
Q: Are you manufactory or trade company?
Q: How to order M240UP01 V0 ?
A: We accept T/T , PAYPAL , WESTERN UNION.
Q: What happen if lcd screen M240UP01 V0 I received can't work ?
Q: How long the warranty of TFT-LCD M240UP01 V0 ?
A: 90 DAYS.
About Product:
Before order:
About item and shipping price:
Warranty & Maintenance:
Shipping and Package :
AUO M240UP01 V0 LCD Display Screen Antiglare Surface 70 Pins Connector 0
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%