| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | M170EG01 V0 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
Desktop Monitor AUO LCD SCREEN M170EG01 V0
Product details :
| AUO LCD SCREEN M170EG01 V0 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M170EG01 V0 |
| Panel Size | 17.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 337.92(W)×270.336(H) mm |
| Bezel Opening | 341.6(W)×274.0(H) mm |
| Outline Size | 358.5(W)×296.5(H) ×17.5(D) mm |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 9/3 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.2M 72% NTSC |
| Lamp Type | 4 pcs CCFL , 50K hours , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Designed For | Desktop Monitor |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.90Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
| M170EG01 V0 1280x1024 TFT LCD LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 30 pins Panel Screen Display | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Warranty
1, We take 9 months warranty from the shipping date
2, Pls keep in touch with us , if you have any problems pls contact us immediately , we will help you to solve the problem ASAP.
Q: How to order AUO lcd panel M170EG01 V0 ?
A: Tell us the quantity you need ,Then we will make a PI for you to confirm the order details ,When we confirmed everything, you can arrange the payment ,After we received the payment, we will ship goods to you within 1-2day.
Q: How to do if I can't find the screen that I require in your listings?
A: We should have it in stock , please contact us directly.if we dont't have it , we can try our best to find it for you .
Q: Why big order delivery time are long?
A: All the lcd panel are Strictly tested before shipment , to ensure that you receive good quality lcd panel and work well!
Q: What is the different between original lcd panel and compatible lcd display?
A: Function is the same , Of course the original lcd’s quality and lifetime better than that compatible lcd .
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews