| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | M150XS03 V1 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
Product details :
| AUO LCD SCREEN M150XS03 V1 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M150XS03 V1 |
| Panel Size | 15.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 304.128(W)×228.096(H) mm |
| Bezel Opening | 308.1(W)×232.1(H) mm |
| Outline Size | 331.3(W)×249(H) ×12.1(D) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Best View on | 6 o'clock |
| Response Time | 8/22 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 262K 60% NTSC |
| Lamp Type | 2 pcs CCFL ,No Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Used for | Desktop Monitor |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.10Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | TTL (2 ch, 6-bit) , 80 pins Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
| AUO M150XS03 V1 1024*768 a-Si TFT-LCD, LCM TN, Normally White, Transmissive Display | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping
1, Shipping via AliExpress Standard Shipping.
2, We will send out your goods within 3 working days after we get your order .
3, Normally , you can get the goods within 10-20 calendar days .
4, Please make sure your shipping information ( including address / post code / phone number / contact person ) are correct before order . If you want us send it to another address , pls inform us in advance , and leave message in our transaction.
Q: Do you accept the M150XS03 V1 sample order?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: How to order if I don’t know the lcd panel number ?
A: You can offer 2-3 photos (back-side and front-side) for your lcd panel ,So that we can check the panel to you.
Q: What does "We may ship a 100% compatible part number for your screen" mean?
A: Because some original screens are not available in the market , So we send the compatible item to you .Don't worry , it is 100% compatible for your screen.
Q: How long is the warranty of M150XS03 V1 ?
A: NEW Product warranty is 90 days , the secondhand goods is 60days.
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews