| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | L150X1M-1 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
15 inch 1024*7 lcd panel L150X1M-1 Screen display
Product details :
| AUO LCD SCREEN L150X1M-1 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | L150X1M-1 |
| Panel Size | 15.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1024(RGB)×768, XGA, 85PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 304.128(W)×228.096(H) mm |
| Bezel Opening | 308.1(W)×232.1(H) mm |
| Outline Size | 352.5(W)×263.5(H) mm |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 50/50/30/50 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Best View on | 6 o'clock |
| Response Time | 11/24 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 62% NTSC |
| Lamp Type | 4 pcs CCFL , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Used for | Desktop Monitor |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.40Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | TTL (2 ch, 8-bit) , 80 pins Connector |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
| L150X1M-1 1024*768 LCM , a-Si TFT-LCD Desktop Monitor | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Warranty
1, We take 3 months warranty from the shipping date , no matter what quality problem it's .
2, Pls keep in touch with us , if you have any problems pls contact us immediately , we will help you to solve the problem ASAP.
Q: How can I trace my order of L150X1M-1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order from website.
Q: How to make payment of L150X1M-1 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Do you accept sample orders of L150X1M-1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of L150X1M-1 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews