| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | H430VL02 V1 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
4.3 inch 480*800 lcd panel H430VL02 V1 Screen display
Product details :
| AUO LCD SCREEN H430VL02 V1 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | H430VL02 V1 |
| Panel Size | 4.3" |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 480(RGB)×800, WVGA, 217PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 56.16(W)×93.6(H) mm |
| Outline Size | 62.46(W)×105.9(H) mm |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 20/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 70% NTSC |
| Lamp Type | WLED , Without Driver |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 28.0g (Typ.) |
| Application | Mobile Phone |
| Signal Interface | MDDI (1 data lane) , 25 pins FPC |
| Input Voltage | 2.6/2.85V (Typ.)(IOVDD/AVDD) |
| Environment | Operating Temp.: -40 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -55 ~ 125 °C |
| 4.3 480×800 LTPS TFT-LCD, LCM Panel H430VL02 V1 | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Q: Do you accept sample orders for H430VL02 V1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How long will I receive my goods of H430VL02 V1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How to make payment for H430VL02 V1 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: Can You declare my order of H430VL02 V1 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Your satisfaction is our ultimate goal!
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews