| Brand Name: | HannStar |
| Model Number: | HSD050F8W5-C00 |
| MOQ: | 1 pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
HSD050F8W5-C00 LCD Panel 5.0 Inch 480*854 LCD Display
HSD050F8W5-C00 Product details :
| Brand | HannStar |
| Model P/N | HSD050F8W5-C00 |
| Diagonal Size | 5.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, Full Cell |
| Resolution | 480(RGB)×854, FWVGA 196PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 62.064(W)×110.422(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 65.1(W)×117.9(H)×0.5(D) mm |
| Surface | Without Polarizer |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | IPS Pro, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 16/19 (Typ.)(Tr/Td) |
| Glass Depth | 0.25+0.25 mm |
| Transmissivity | 16.6% (Typ.)(without Polarizer) |
| Display Colors | 16.7M 70%NTSC |
| Lamp Type | No B/L |
| Frequency | - |
| Touch Screen | Without |
| Driver IC | COG Suggest NT35512, NT35510S, OTM8009A, OTM8018B, OTM8012A, ILI9806, ILI9806C, ILI9806H, ILI9806E, HX8379-A, R68171 |
| Panel Weight | - |
| Application | Mobile Phone |
| Environment | Operating Temp.: -20 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C |
HSD050F8W5-C00 Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
HSD050F8W5-C00 Packing:
Packed in bubble bags,foam box and carton to ensure safety in transportation.
For any special requirement about packing, pls tell us, we will do our best to meet your requirements.
Q: How long will I receive my goods HSD050F8W5-C00 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q:If I place order now,when will you ship the goods of HSD050F8W5-C00 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q:Do you accept sample orders of HSD050F8W5-C00 ?
A:Of course!sample order is welcome !
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
HSD050F8W5-C00 Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews