| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | M170EN04-1 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
M170EN04-1 TFT LCD Panel Screen Display Oem Touch Digitizer Spare Parts Assembly Replacement
Product details :
| AUO LCD SCREEN M170EN04-1 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M170EN04-1 |
| Panel Size | 17.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 337.92(W)×270.336(H) mm |
| Bezel Opening | 341.5(W)×274.4(H) mm |
| Outline Size | 383.5(W)×306(H) ×19(D) mm |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 75/75/70/70 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 30/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.7M 65% NTSC |
| Lamp Type | 4 pcs CCFL , 50K hours , Without Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Used for | Desktop Monitor |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 2.00Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
| Lcd Monitors 17" M170EN04-1 TFT LCD Panel Screen Display Oem Touch Digitizer Spare Parts Assembly Replacement | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Reminder :
Our price is not including any customs tax / fee in the destination . You need to pay some tax / fee or not , when the goods get Clearance Customs in the destination Customs , It depends the laws in the destination country .
There are many other high quality products in our store, we sincerely invite you add our store to your store list.
Q: How long will I receive my goods M170EN04-1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q:If I place order now,when will you ship the goods of M170EN04-1 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q:Do you accept sample orders of M170EN04-1 ?
A:Of course!sample order is welcome !
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews