| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | M170ETN01.1 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
New Panel M170ETN01.1 AUO Brand 17 inch LCD Display 30 pins LVDS Connector
Product details :
| AUO LCD SCREEN M170ETN01.1 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M170ETN01.1 |
| Panel Size | 17.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 337.92(W)×270.336(H) mm |
| Bezel Opening | 341.72(W)×274.14(H) mm |
| Outline Size | 358.5(W)×296.5(H) ×10.8(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Best View on | 6 o'clock |
| Response Time | 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.2M 72% NTSC |
| Lamp Type | 9S4P WLED , 30K hours , Without Driver |
| Used for | Desktop Monitor |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.27Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
| New Panel M170ETN01.1 AUO Brand 17 inch LCD Display 30 pins LVDS Connector | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Packing:
Outer packing is strong carton , inner packing is foam , it will be strong and safe enough , to avoid getting broken in the transport .
Q: How long will I receive my goods M170ETN01.1 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of M170ETN01.1 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Can You declare my order of M170ETN01.1 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews