| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | M190EG02 V0 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
New M190EG02 V0 19inch 1280*1024 Desktop Monitor
Product details :
| AUO LCD SCREEN M190EG02 V0 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M190EG02 V0 |
| Panel Size | 19.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA, 86PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 376.32(W)×301.056(H) mm |
| Bezel Opening | 380.32(W)×305.06(H) mm |
| Outline Size | 396(W)×324(H) ×18(D) mm |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 4.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td); 3 (Typ.)(G to G) |
| Display Colors | 16.2M 73% NTSC |
| Lamp Type | 4 pcs CCFL , 50K hours , Without Driver |
| Used for | Desktop Monitor |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 2.50/2.70Kgs (Typ./Max.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |
| New M190EG02 V0 19inch 1280*1024 Desktop Monitor | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping :
1, Shipping via AliExpress Standard Shipping.
2, We will send out your goods within 3 working days after we get your order .
3, Normally , you can get the goods within 10-20 calendar days .
4, Please make sure your shipping information ( including address / post code / phone number / contact person ) are correct before order . If you want us send it to another address , pls inform us in advance , and leave message in our transaction.
Q: I do not find the LCD I am looking for in the website, what should I do ?
A: You can give us some pictures,we have a lot of LCD out of shelves.
Q: How long will I receive my goods of M190EG02 V0 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
Q: How long is the warranty of M190EG02 V0 ?
A: 90days warranty .
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of M190EG02 V0?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews