| Brand Name: | IVO |
| Model Number: | M080AWP9 R5 |
| MOQ: | 1 pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
M080AWP9 R5 8.0 Inch TFT LCD Screen 800*480 Lcd Display3.4 inch 480*854 TFT ips color lcd screen
Product details :
| Brand | IVO |
| Model P/N | M080AWP9 R5 |
| Diagonal Size | 8.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 800(RGB)×480, WVGA 115PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 175.2(W)×105.12(H) mm |
| Bezel Opening | 177.4(W)×107.52(H) mm |
| Outline(mm) | 187.4 × 118.05× 7.28 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 1000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 75/75/60/70 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 13 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | 12 o'clock |
| Work Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 70%NTSC |
| Backlight | 8S3PWLED, 30K hours, No Driver |
| Mass | 200g (Typ.) |
| Used for | Automotive Display |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | Parallel RGB (1 ch, 8-bit), 60 pins FPC |
| Voltage Supply | 3.3/22/10.7/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -40 ~ 95 °C Operating Temp.: -30 ~ 85 °C |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Q: Can You declare my order of M080AWP9 R5 to a lower price in commercial invoice for customs ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: If I place order now,when will you ship the goods of M080AWP9 R5 ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Can I pay my order of M080AWP9 R5 via credit card ?
A:Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How long is the warranty ?
A: We offer 90days warranty .
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews