| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | H140QVN01.1 |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
H140QVN01.1 TFTLCD 1.4inch tft Round screen watch resolution 320*290 MIPI interface lcd panels l
Product details :
| AUO LCD SCREEN H140QVN01.1 | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | H140QVN01.1 |
| Panel Size | 1.4" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 320(RGB)×290, 228PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 35.52(W)×32.19(H) mm |
| Outline Size | 38.92(W)×38.1(H) ×1.53(D) mm |
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 50/50/50/50 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transflective |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Display Colors | 16.7M 90% NTSC |
| Designed For | Wearable Round Display |
| Lamp Type | WLED [3S1P] , W/O Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Signal Interface | MIPI (1 data lane) , 24 pins Connector |
| Input Voltage | 1.8/3.0V (Typ.)(VDD3/VCI) |
| Environment | Operating Temp.: -40 ~ 85 °C ; Storage Temp.: -55 ~ 125 °C |
| H140QVN01.1 TFTLCD 1.4inch tft Round screen watch resolution 320*290 MIPI interface lcd panels lcd modu | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Usually we will prepare and ship your goods within 1 working day.
Pls check if your item is in good condition upon receipt of it.
Delivery time:
----Via Express: Generally 7-10 working days.
----Via Air Mail: Generally 30-50working days.
Warranty:
We will offer you 3 months warranty,if you have any problems within 3 months after you get your item,you can talk to us,we will try our best to offer you a best solution!
Q: How do you ship my goods H140QVN01.1 ?
A: We can shipping all over the world.via DHL,UPS,Fedex and EMS.
Q: Are you manufactory or trade company ?
A: We are a Trade Company , We are LCD panel professional distributors ,We have own warehouse and inventory. Our goal is to provide our customers with the best products.
Q: If I order H140QVN01.1 now,when will you ship the goods ?
A: The order will be shipped within 2-3 working days after received your payment.
Q: Do you accept sample orders for H140QVN01.1 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews