| Brand Name: | AUO |
| Model Number: | M170EG01 VH |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
Original in stock 17 inch M170EG01 V.H M170EG01 VH LCD Notebook Display Screen
Product details :
| AUO LCD SCREEN M170EG01 VH | |
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | M170EG01 VH |
| Panel Size | 17.0" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 1280(RGB)×1024, SXGA, 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 337.92(W)×270.336(H) mm |
| Bezel Opening | 341.6(W)×274.4(H) mm |
| Outline Size | 358.5(W)×296.6(H) ×15(D) mm |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 3.5/1.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Display Colors | 16.2M 72% NTSC |
| Lamp Type | 2 pcs CCFL , 50K hours , Without Driver |
| Designed For | Desktop Monitor |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 1.99Kgs (Typ.) |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
| Original in stock 17 inch M170EG01 V.H M170EG01 VH LCD Notebook Display Screen | |
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Q: Can you test the lcd panel M170EG01 VH before shipping ?
A: Yes , of course , don't worry , our item was tested ok before shipping .
Q: Do you accept the sample order M170EG01 VH ?
A: Yes , sample order is welcome.
Q: Can you declared low value of my order M170EG01 VH?
A: Yes , we can , you can tell us before shipping .
Q: How long the warranty of lcd M170EG01 VH?
A: 90 days .
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews