AUO A055EAN01.0 TFT LCD Screen Display Panel
Brand Name: AUO
Model Number: A055EAN01.0
China
Model Name:
A055EAN01.0
Screen Size:
5.5 Inch
Pixel Format:
1280×720(RGB), WXGA, 268PPI
Active Area:
120.96(W)×68.04(H) Mm
Outline Dim.:
132.81(W)×73.94(H) ×1.76(D) Mm
Brightness:
430 Cd/m² (Typ.)
Panel Weight:
24.0±2.4g
Application:
HMD VR AR
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Product Description
Product details :
AUO LCD SCREEN A055EAN01.0
manufacturer AUO
Model Name A055EAN01.0
screen size 5.5 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1280×720(RGB), WXGA, 268PPI
Pixel configuration RGB Horizontal Stripe
Display size 120.96(W)×68.04(H) mm
physical dimension 132.81(W)×73.94(H) ×1.76(D) mm
surface treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 430 cd/m² (Typ.)
Contrast 1000:1 (Typ.) (TM)
Best angle Symmetry
Optical mode AHVA, Normally Black, Transmissive
Responding time 15/12 (Typ.)(Tr/Td)
Number of color 16.7M
Backlight type WLED , Without Driver
Panel weight 24.0±2.4g
Apply to HMD VR AR
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system MIPI (4 data lanes) , 41 pins FPC
Supply voltage 1.8/5.5/-5.4V (Typ.)(VDD/PVDD/AVDD)
Maximum rating Operating Temp.: 0 ~ 70 °C ; Storage Temp.: -25 ~ 70 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Payment:
Before placing your order, please confirm pricing and other details with the supplier.
Shipping and Package :
AUO A055EAN01.0 TFT LCD Screen Display Panel 0
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ:
Q: Can I pay my order of A055EAN01.0 via credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: Can you give me a discount if I need a large quantity of A055EAN01.0 ?
A: Of course!If you make a large order, we will give you a discount.
Q: Do you accept sample orders of A055EAN01.0 ?
A: Of course!sample order is welcome !
Q: How long will I receive my goods A055EAN01.0 ?
A: Generally speaking ,It will take 3-8days to your hand by DHL/FEDEX/UPS/TNT.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%