| Brand Name: | BOE |
| Model Number: | HM236WU3-110 |
| MOQ: | 1 pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
Lcd Monitors 23.6 inch HM236WU3-110 1920*1080 TFT LCD Panel Screen Display
HM236WU3-110 Product details :
| Brand | BOE |
| Model P/N | HM236WU3-110 |
| Diagonal Size | 23.6" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 93PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 521.28(W)×293.22(H) mm |
| Outline Size | 535.9(W)×307(H) mm |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Viewing Angle | 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | 6 o'clock |
| Display Colors | 16.7M 72%NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Weight | 730g (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Transmissivity | 5.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Lamp Type | No B/L |
| Touch Screen | Without |
| Application | Desktop Monitor |
| Driver IC | COFBuilt-in 6 source + 3 gate chips |
| Signal Interface | LVDS (2 ch, 8-bit), 30 pinsConnector |
| Input Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |
HM236WU3-110 Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
HM236WU3-110 Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
HM236WU3-110 FAQ:
Q: Can you tested the HM236WU3-110 before shipping ?
A: Of course , our lcd panel HM236WU3-110 was Strictly tested before shipping.
Q: How to order HM236WU3-110 ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel HM236WU3-110 received can't work ?
A:HM236WU3-110 was tesed before shipping.If happen that , pls check all the connect cable again,If still has problems ,we accept exchange or return panel .
Q: Are you manufactory or trade company?
A: We are a Trade Company , We are LCD panel professional distributors ,We have own warehouse and inventory. Our goal is to provide our customers with the best products.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews