| Brand Name: | TIANMA |
| Model Number: | P1010WUF1MEAA |
| MOQ: | 2 pcs |
| Price: | Negotiable |
| Packaging Details: | Original packaging/conventional packaging box |
| Payment Terms: | T/T, Western Union |
P1010WUF1MEAA 10.1 inch A-Si TFT LCD Panel
Product details :
| Brand | TIANMA |
| Model P/N | P1010WUF1MEAA |
| Diagonal Size | 10.1" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL , FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1200, WUXGA 224PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 216.806(W)×135.504(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline(mm) | 226 × 146.14 × 0.75 (H×V×D) |
| Treatment | Hard coating |
| Luminance | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 35 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.25+0.25 mm |
| Transmissivity | 3.8% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | 16.7M 70% NTSC |
| Backlight | No B/L , With LED Driver |
| Mass | - |
| Used for | Pad & Tablet |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Driver IC list | Built-in COG 4 source + 1 gate chips |
| Signal Type | eDP (2 Lanes) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 3.3V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -20 ~ 70 °C |
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
![]()
1)All of our product will be testing before shipping . So you can be assured the quality of our products
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
4) Delivery time: as we have huge stock, orders only takes 1-3 working days after reveived the payment, and will use third parties delivery services or delivered as clients request.
FAQ:
Q: Can you tested the P1010WUF1MEAA before shipping ?
A: Of course , our lcd panel P1010WUF1MEAA was Strictly tested before shipping.
Q: How to order P1010WUF1MEAA ?
A: We accept T/T , Paypal , western union .
Q: What happen if the lcd panel P1010WUF1MEAA received can't work ?
A:P1010WUF1MEAA was tesed before shipping.If happen that , pls check all the connect cable again,If still has problems ,we accept exchange or return panel .
Q: Are you manufactory or trade company?
A: We are a Trade Company , We are LCD panel professional distributors ,We have own warehouse and inventory. Our goal is to provide our customers with the best products.
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews