27 Inch LCD Screen Display Panel LM270WQ1-SDG1 2560×1440 IPS
Brand Name: LG Display
Model Number: LM270WQ1-SDG1
China
Model Name:
LM270WQ1-SDG1
Screen Size:
27 Inch
Pixel Number:
2560(RGB)×1440 [Quad-HD] 108PPI
Active Area(mm):
596.736(H)×335.664(V) Mm
Outline(mm):
630(H)×368.2(V) ×15.4(D) Mm
Bezel Area(mm):
602.0(H)×340.4(V) Mm
Luminance:
350 (Typ.)
Contrast Ratio:
1000: 1 (Typ.) [Transmission]
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
LM270WQ1-SDG1 27'' LCD Screen Display Panel
LM270WQ1-SDG1 LCD Screen Display Panel
LM270WQ1-SDG1 1440 IPS laptop lcd panel
Product Description
27.0 inch LCD Screen Display Panel LM270WQ1-SDG1
Product details :
LG Display LCD SCREEN LM270WQ1-SDG1
manufacturer LG Display
Model Name LM270WQ1-SDG1
screen size 27.0 inch
Screen type a-Si TFT-LCD, LCD module
Resolution 2560(RGB)×1440 [Quad-HD] 108PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 596.736(H)×335.664(V) mm
physical dimension 630(H)×368.2(V) ×15.4(D) mm
Visual size 602.0(H)×340.4(V) mm
surface treatment Matte,Hard coating (3H)
Brightness 350cd/m² (Typ.)
Contrast 1000:1 (Typ.) (TM)
Best angle Full view
Optical mode IPS, Normally Black, Transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 14 (Typ.)(G to G)ms
Number of color 16.7M , 82% NTSC
Backlight type WLED [17S4P] , 30K hours , W/O Driver
Panel weight 2.62/2.75Kgs (Typ.Max.)
Apply to Desktop Monitor
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system eDP (4 Lanes) , 30 pins Connector
Supply voltage 12.0V (Typ.)
Maximum rating Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
27 Inch LCD Screen Display Panel LM270WQ1-SDG1 2560×1440 IPS 0
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ:
Q: Can You declare my order of LCD panel glass LG Display LM270WQ1-SDG1 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
Q: How can I trace my order of LM270WQ1-SDG1 ?
A: we will give you tracking number then you can trace your order form website.
Q: Can I pay my goods LM270WQ1-SDG1 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How do you ship my goods LG Display LM270WQ1-SDG1 ?
We are one of the professional and experienced suppliers of 27.0 inch LCD Screen Display Panel LM270WQ1-SDG1, offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%