SAMSUNG 29 Inch Bar LCD Screen LTI290LN01 1920x540 IPS 700nits
Brand Name: SAMSUNG
Model Number: LTI290LN01
China
Manufacturer:
SAMSUNG
Model Name:
LTI290LN01
Screen Size:
29.0 Inch (Native Bar)
Resolution:
1920(RGB)×540 69PPI
Display Size:
705.6 × 198.45 (H×V)mm
Physical Dimension:
720.8 × 226.25 × 34.4 (H×V×D)mm
Bezel Area:
709.6 × 202.45 (H×V)mm
Brightness:
500 Cd/m² (Typ.)
Contrast:
4000:1 (Typ.) (TM)
Apply To:
Digital Signage / Stretched Bar LCD
Supply Ability:
100000 Unit/Units per Month
Highlight:
SAMSUNG bar lcd screen
29in bar lcd screen
540 IPS bar lcd display
Product Description
SAMSUNG 29 inch Stretched Bar LCD panel LTI290LN01 1920*540 700nits
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
SAMSUNG LCD SCREEN LTI290LN01
manufacturer SAMSUNG
Model Name LTI290LN01
screen size 29.0 inch (Native bar)
Screen type LCM, a-Si TFT-LCD
Resolution 1920(RGB)×540 69PPI
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 705.6 × 198.45 (H×V)
physical dimension 720.8 × 226.25 × 34.4 (H×V×D)
Visual size 709.6 × 202.45 (H×V)
surface treatment Antiglare (Haze 44%), Hard coating (3H)
Brightness 500cd/m² (Typ.)
Contrast 4000:1 (Typ.) (TM)
Best angle Full view
Optical mode SPVA, Normally Black, Transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 8 (Typ.)(G to G)ms
Number of color 16.7M 100% sRGB
Backlight type WLED , 50K hours , With LED Driver
Panel weight 3.00/3.30Kgs (Typ./Max.)
Apply to Digital Signage / Stretched Bar LCD
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 51 pins
Supply voltage 12.0V (Typ.)
Maximum rating Storage Temp.: -20 ~ 65 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,
also enjoy one year guarantee !
Shipping and Package :
SAMSUNG 29 Inch Bar LCD Screen LTI290LN01 1920x540 IPS 700nits 0
2) All Panels are packed with new and firm carton, capable of long distance transportation.
3) Shipping accepted: FEDEX, DHL, UPS, TNT, EMS, AIR FREIGHT, SEA FREIGHT
FAQ :
Q: Can I pay my goods LTI290LN01 by credit card ?
A: Yes!you can use your credit card through your Paypal account.
Q: How do you ship my goods SAMSUNG LTI290LN01 ?
Q: How long is the warranty of LTI290LN01 ?
A: 90 days warranty .
Q: Can You declare my order of lcd panel SAMSUNG LTI290LN01 at a very low value ?
A: Yes , we can . pls inform us before shipping .
We are one of the professional and experienced suppliers of SAMSUNG 29 inch Stretched Bar LCD panel LTI290LN01 1920*540 700nits, offering you the quotation and the price list consultation. Welcome to wholesale the high-end, quality and low price products in stock with us. Good after-sale service and fast delivery are available.
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%