2026-05-28
| Brand | AUO |
| Model P/N | T850QVN03.4 CELL |
| Diagonal Size | 85" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 52PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1872(W)×1053(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Dim. | 1884(H)×1067(V)×1.4(D) mm |
| Treatment | Antiglare (Haze 2%), Hard coating (2H) |
| Luminance | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 6000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Plate Thickness | 0.50+0.50 mm |
| Transmittance | 5.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Support Color | 1.07B 71%NTSC |
| Light Source | No B/L |
| Weight | 6.19Kgs (Typ.) |
| Designed For | TV Sets |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| D-IC Detail | COF Built-in 12 source chips |
| Interface Type | V-by-One 8 lane, 51 pinsConnector |
| Power Supply | 12V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |