2026-05-12
| Brand | AUO |
| Model P/N | T430HVN01.2 CELL |
| Diagonal Size | 43" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 1920(RGB)×1080, FHD 51PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 940.896(W)×529.254(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 950.896(W)×541.75(H)×1.32(D) mm |
| Treatment | Antiglare (Haze 2%), Hard coating (3H) |
| Luminance | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 8 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Glass Thickness | 0.50+0.50 mm |
| Transmissivity | 6.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Color Depth | 16.7M 69%NTSC |
| Backlight | No B/L |
| Mass | 1.50Kgs (Typ.) |
| Used for | TV Sets |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Driver IC list | Built-in COF 6 source chips |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit), 51 pinsConnector |
| Voltage Supply | 12.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |