2026-05-11
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | T215HVN05.1 |
| Screen Size | 21.5 inch |
| Screen Type | LCM, a-Si TFT-LCD |
| Pixel Number | 1920(RGB)×1080 (FHD) 102PPI |
| Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Active Area(mm) | 476.064 × 267.786 (H×V) |
| Outline(mm) | 484.5 × 284.4 × 13.38 (H×V×D) |
| Treatment | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Luminance | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Response | 13/5 (Typ.)(Tr/Td); 20 (Typ.)(G to G) ms |
| Good View at | Symmetry |
| Work Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
| Color Depth | 16.7M 72% NTSC |
| Backlight | 17S4P WLED , 30K hours , No Driver |
| Mass | 1.58Kgs (Typ.) |
| Used for | Desktop Monitor |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touchscreen | Without |
| Signal Type | LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector |
| Voltage Supply | 5.0V (Typ.) |
| Max. Ratings | Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 50 °C |