2026-05-15
| Brand | AUO |
| Model P/N | P850QVN03.1 |
| Diagonal Size | 85" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 52PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1872(W)×1053(H) mm |
| Bezel Opening | 1876(W)×1057(H) mm |
| Outline Dim. | 1920(W)×1101(H)×93.5(D) mm |
| Treatment | Hard coating (2H), Reflection 2.0% (Max.) |
| Luminance | 4000 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| View Direction | Symmetry |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | AMVA3, Normally Black |
| Support Color | 1.07B 97%sRGB |
| Light Source | WLED, 70K hours, With LED Driver |
| Weight | 55.6Kgs |
| Designed For | Digital Signage、Outdoor High Brightness |
| Frame Rate | 60Hz |
| Touch Panel | Without |
| Interface Type | V-by-One 8 lane, 57 pinsConnector |
| Power Supply | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C |