2026-05-18
| Brand | AUO |
| Model P/N | P850QVN02.1 |
| Diagonal Size | 85" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 52PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1872(W)×1053(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 1910(W)×1091(H)×71.7(D) mm |
| Surface | Hard coating (3H), Reflection 1.45% (Max.) |
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 8.5 (Typ.)(G to G) |
| Display Colors | 1.07B 100%sRGB |
| Lamp Type | WLED, 60K hours, With LED Driver |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Panel Weight | 34.0Kgs |
| Application | Digital Signage、Outdoor High Brightness |
| Signal Interface | V-by-One 8 lane, 51 pins Connector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |